ibiza-overview-01x.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Pronájem auta

Pokud chcete skutečně poznat Ibizu, je téměř nutnost vypůjčit si auto v půjčovně. V letní sezónu je vhodné zajistit si rezervaci automobilu předem, jinak se může stát, že na vás auto prostě nezbude.

Půjčovny automobilů najdete ve větších městech a turistických letoviscích, na letišti, ale i do většiny hotelů v určité dny přichází zaměstnanci půjčoven, kteří vám zprostředkují pronájem auta a nechají vám jej přistavit v dohodnutý den k hotelu. Pokud jste na Ibizu přicestovali tzv. "na vlastní pěst", ať už letadlem nebo lodí, vyplatí se zapůjčení auta přímo na letišti nebo v přístavu, kde jej při odjezdu opět vrátíte. Poplatky za pronájem auta jsou v hlavní turistickou sezonu vyšší než mimo sezónu. Vyplatí se půjčit si auto na více dní, cena je potom výhodnější. 

Půjčovny jsou označeny buď anglicky - "Rent a car" nebo španělsky - "Alquiler de coches". Podmínkou k pronájmu auta je věk řidiče 21 let a platný řidičský průkaz nejméně na další  2 roky. Postačí vám řidičský průkaz vydaný v České republice, není nutné mít mezinárodní. Požadovat po vás budou platný cestovní pas a kreditní kartu. Vždy trvejte na pronájmu auta s kompletním pojištěním a zjistěte si, v jaké finanční výši bude Vaše spoluúčast, jestliže dojde k nehodě a poškození auta. Mnohdy je lepší si něco navíc připlatit a spoluúčast je potom minimální. Počítejte s tím, že autopůjčovna po Vás bude požadovat kauci. Pokud budete platit kartou, bude Vám tato částka na platební kartě zablokována.

Auto vám půjčí s plnou nádrží a vracíte jej zpět také s plnou nádrží. Samozřejmostí je, že v auta už jsou vybavena povinnou výbavou a k dispozici dostanete jednoduchou mapu ostrova. Před první jízdou si auto důkladně zkontrolujte, není marné udělat si pár fotek, např. aby se prokázalo, že auto bylo nějakým způsobem poškozeno, už když jste ho převzali.

Náš tip:

  • Počítejte  s tím, že na některá místa na ostrově, třeba k mnoha plážím, vedou prašné cesty s mnoha výmoly. Pokud plánujete jezdit mimo zpevněné silnice, doporučujeme zapůjčit si auto se zvýšeným podvozkem a pohonem 4x4. 

Dopravní předpisy na Ibize

Na Ibize je policie velmi přísná, proto dodržujte dopravní předpisy. Vysoké pokuty hrozí zejména za překročení rychlosti, jízdu pod vlivem alkoholu a drog, jízdu bez zapnutých bezpečnostních pásů a za telefonování za jízdy. Také nesprávné parkování může vyjít hodně draho, v horším případě bude auto odtaženo místní odtahovou službou. Na Ibize se proto určitě vyplatí využít raději placené parkoviště za pár eur, než zaparkovat někde, kde to není dovoleno a poté zaplatit hodně drahou pokutu. Zcela určitě neparkujte proti směru jízdy, v blízkosti křižovatky  a tam, kde uvidíte namalované žluté čáry. Naopak  modré čáry značí placené parkování. Případné pokuty se musí zaplatit na místě ihned. Ve Španělsku funguje podobně jako u nás bodový systém, zatím se body za dopravní přestupek spáchaný ve Španělsku v České republice nezaznamenávají. Pokud budete mít dopravní nehodu, volejte buď tísňovou linku (112), policii Guardia civil (062) nebo městskou policii Guardia municipal (092).

Na Ibize je povolená rychlost ve městech a obcích 50km/h, mimo města a obce 90 km/h.  Od 7.3.2011 byl snížen rychlostní limit na španělských dálnicích (autopistas) ze 120km/h na 110 km/h. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Několik užitečných slovíček:

estacionamiento prohibido, prohibido aparcar - zákaz parkování

desviación - objížďka

peligro - nebezpečí

curva peligrosa - nebezpečná zatáčka

despacio - zpomalte

prohibido el paso - zákaz vjezdu

gasolina - benzín

gasoline sin plomo -  bezolovnatý benzín

diesel, gasóleo - nafta

Plnou nádrž, prosím. - Lleno, por favor. /Ljeno, por favor/

Chtěl bych si vypůjčit auto. - Quiero alquilar un coche. /Kjero alkilar un koče/

Je auto kompletně pojištěno? - ¿El coche está completamente asegurado? /El koče está kompletamente asegurado/

Může se tady parkovat? - ¿Puedo aparcar aquí? /Puedo aparkar akí/
 

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat