ibiza-overview-santa-eularia.jpg

Reklama

Ostrůvky kolem Ibizy

V moři kolem Ibizy leží desítky malých ostrůvků. Mnohé z nich jsou součástí přírodní rezervace a najdeme na nich vzácnou faunu i flóru. Jiné zase mají zajímavou historii, na některých stojí dodnes funkční majáky, několik z nich je opředeno bájemi, pověstmi i záhadnými historkami a na dalších vznikly luxusní haciendy, neboť se staly soukromým majetkem. Pojďmě si krátce představit ty nejzajímavější z nich!

 

Tagomago
Ostrůvek zvláštního jména, Tagomago, leží v blízkosti severovýchodního pobřeží Ibizy (necelý kilometr od pobřeží) a má rozlohu přibližně 400 000 m². Je soukromým vlastnictvím s luxusní haciendou uprostřed ostrova. Tu si lze pronajmout, ceny však začínají od 100 000 € za 3 dny pobytu. Jinak lze Tagomago navštívit pouze v rámci organizovaných exkurzí a výletů (z Cala Sant Vicent a Santa Eularia des Riu). Na ostrově stojí maják, kterou svou navigační funkci plní od roku 1913. Na Tagomago se vyskytuje endemický druh ještěrek pityuských, které tady mají modré zbarvení a tak se ostrůvku někdy přezdívá "ostrov modrých ještěrek". Krásný výhled na ostrov Tagomago je ze zátoky s pláží Es Pou des Lleo.

 

Illa S'Espartar
Ostrov Illa S'Espartar leží při západním pobřeží Ibizy a je zajímavý díky výskytu trávy kavyl (španělsky esparto), který je jedním z největších na Balerských ostrovech. Dříve lidé používali tuto trávu k pletení provazů, košíků, rohoží. V současnosti lze získat jen pár povolenek ročně ke sklizni této trávy. Nejlepší výhled na ostrov je z pláže Cala Comte.

Illa Espartar 

 

Illa des Bosc
Neobydlený ostrůvek Illa des Bosc leží v moři u západního pobřeží Ibizy, necelých 6 km západně od přístavu v Sant Antoni de Portmany. Pěkný výhled na ostrůvek je z pláže Cala Comte, kde se nachází i stejnojmenná restaurace S’illa des Bosc.
 

Illa des Bosc

 

Sa Conillera
Ostrov Sa Conillera (Illa Conillera) se nachází na západním pobřeží Ibizy. Má rozlohu 7,29 km², je pustý a jeho skalnatý povrch skýtá útočiště pro obyvatele zvířecí říše, pro divoké králíky, podle kterých se ostrov v překladu z katalánštiny jmenuje "Králičí ostrov". Kromě králíků se tady vyskytují i ještěrky pityuské (Podarcis pityusensis). Sa Conilllera je také oblastí výskytu mnoha ptáků, racků, kormoránů a vzácného ostříže jižního (Eleonora's Falcon). Na nehostiném kamenitém povrchu ostrova rostou zakrslé borovice a jalovce, tymián a rozmarýn.
Pozornost poutá i maják Faro de sa Conillera, který na ostrůvku stojí již od roku 1857. Ibizské legendy říkají, že ostrov Sa Conillera je rodištěm slavného kartaginského vojevůdce Hannibala. Jeskyni na ostrově, ve které se údajně narodil, se říká Cova de n’Anníbal.

 

Es Vedrà
Ostrůvek Es Vedrà leží u jihozápadního pobřeží Ibizy a dosahuje nadmořské výšky 382 metrů. Zejména při pohledu z moře působí jeho strmé útesy velmi impozantně a mnozí jej přirovnávají ke kamenné katedrále vystupující z moře. Má velkou ekologickou hodnotu, vyskytují se zde endemické druhy rostlin a živočichů a je význámným hnízdištěm ptáků. Mezi obyvateli a návštěvníky Ibizy je však znám především jako tajemný ostrov, opředený mnoha pověstmi, na kterém se prý odehrála řada záhadných událostí. Krásný pohled na ostůvek je z nedaleké pláže Cala d'Hort a z okolních vysokých útesů. Ostrov není přístupný veřejnosti, prohlédnout zblízka si jej můžete při některém z lodních výletů. Více o tajemném ostrůvku Es Vedrà si přečtěte zde.

 

Es Vedranell
Es Vedranell, je ostrůvek v blízkosti jihozápadního pobřeží Ibizy, sousedící s ostrovem Es Vedrà, jeho nejvyšší místo leží v nadmořské výšce 128 metrů nad mořem. Stejně jako jeho známější soused Es Vedrà, je součástí přírodní rezervace.

 

Illa des Penjats
Ostrůvek Illa des Penjats leží v mořské úžině Es Freus, mezi ostrovy Ibiza a ostrůvkem s'Espalmador v blízkosti Formentery. V jeho jihovýchodní části stojí maják Far des Penjats, který od roku 1855 pomáhá lodím bezpečně proplout nebezpečnou úžinu Es Freus, nacházející se mezi Ibizou a Formenterou, kde často fouká silný vítr a jsou zde nebezpečné spodní proudy. Ostrov Illa des Penjats zaručeně uvidíte při plavbě lodí z Ibizy na ostrov Formentera.
Ostrov Illa des Penjats má však i nechvalně proslulou historii. "Ostrov oběšenců" v minulosti sloužil jako popraviště pirátů, jejichž těla byla vystavována tak, aby byla vidět z kolem proplouvajících lodí a stala se tak odstrašujícím příkladem pro další případné piráty.

Illa des Penjats 


Illa de Sa Ferradura
V 17. století byl ostrůvek Sa Ferradura útočištěm pirátů, dnes na něm stojí překrásná hacienda a celý ostrůvek je soukromým majetkem. Nachází se u severního pobřeží Ibizy, v blízkosti letoviska Port de Sant Miguel. Ve skutečnosti se nejedná o ostrov, protože Sa Ferradura je spojena s Ibizou úzkým písečným pásem. Hacienda na ostrově se dá pronajmout asi za 150 000 € za týden. Pěkný výhled na ostrůvek je z pláže v Port de Sant Miguel.

Dovolená na Ibize

Hledat