ibiza-overview-santa-eularia.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Obranné věže

Obranné věže neboli pirátské věže, jak se jim často říká, se začaly objevovat na strategických místech pobřeží Ibizy od 16. století do 18. století. Nejprve vznikaly věže v nejvíce obydlených oblastech, to je v okolí měst Eivissa, Santa Eulària des Riu a Sant Antoni de Portmany. Později se začaly budovat i v blízkosti větších vesnic. Sloužily jako obrana proti nepřátelským nájezdům, zejména pirátským, kterými Ibiza v minulosti velmi často trpěla.

Věže na Ibize jsou postaveny z opracovaných kamenů, jsou kulatého nebo mírně kuželovitého tvaru, stěny mají tloušťku až 2,5 metru a výška věží dosahuje většinou 8 - 9 metrů. Jedná se o dvoupatrové stavby, přístupné byly dveřmi, které se nacházely v dostatečné výšce na to, aby případný vstup nepřátel do věže nebyl jednoduchý. Strážní hlídka vstupovala do věží po žebříku nebo laně a ty poté ihned vtáhly dovnitř věže. V přízemí věží se nacházely skladiště střelného prachu. Kolem vnitřní strany zdí bývalo umístěno schodiště do dalšího patra. V některých věžích se schodiště nenacházela vůbec a strážci se mezi patry pohybovaly po žebřících a lanech. Druhá patra věží disponovala střílnami a ve výbavě některých z nich byly i malá děla. Horní plošina na stropě druhého patra pak sloužila k pozorování okolí. Z hlediska obrany byly věže rozděleny do několika kategorií. Některé z nich sloužily pouze pro sledování, jiné k aktivní obraně.

Na věžích byla vždy hlídka, která sledovala dění v okolí a jakýkoliv pohyb na moři, v případě nebezpečí měla za úkol varovat obyvatelstvo ostrova. Pomocí kouřových nebo ohňových signálů tak hlídači dávali vědět, že se ostrov v brzké době může ocitnout v ohrožení. Věže byly od sebe rozmístěny v takové vzdálenosti, aby varovné signály z jedné věže zahlédla hlídka v sousední věži a ta zase předala signál té další. Takovým způsobem zanedlouho věděl celý ostrov o blížícím se nebezpečí. Ibizští korzáři tak mohli ihned vyrazit bránit ostrov. Obyvatelé Ibizy se v takovém případě utíkali schovat do bezpečí kostelů, které byly většinou postaveny jako obranné. Typickým příkladem obranného kostela je kostel v Sant Antoni de Portmany.

Strážní hlídky na většině věží byly ozbrojeny střelnými zbraněmi, měly k dispozici soudky se střelným prachem a většinou i menší dělo. Pokud byl nepřítel už hodně blízko, na řadu přišlo vylévání vařící vody ze střílen.

Mezi nejatraktivnější obranné věže patří Torre des Savinar v jihozápadní části ostrova, (někdy také nazývaná Torre del Pirata), od níž se naskýtá překrásný výhled na pověstmi opředený ostrůvek Es Vedrá. Mezi další atraktivní věží patří Torre de sa Sal Rossa na jižním okraji pláže Platja d´en Bossa a Torre de Comte v blízkosti zátoky Cala Comte.
Obranné věže na Ibize představují kulturní dědictví neocenitelné hodnoty.
Všechny věže na Ibize jsou zabezpečeny tak, aby do nich nebyl přístup veřejnosti. Vláda na ostrově nebo soukromí majitelé věží se tak rozhodli, aby zabránili častému vandalismu, ke kterému tady docházelo, vyjímkou nebyly ani rituální sebevraždy.

Snad právě proto se rozhodla ostrovní vláda, že ve věži Torre de sa Sal Rossa, v blízkosti hojně navštěvované pláže Platja d´en Bossa, v budoucnu otevře pro veřejnost expozici o obranných věžích na ostrově Ibiza.

Přestože obranné věže nejsou přístupné, vycházka k nim určitě stojí za to, protože cestou k nim můžeze obdivovat krásy ibizské přírody. A od věží samotných je zase nádherný výhled na moře a pobřeží.

Velmi vzácnou architektonickou památkou je komplex obytných a hospodářských budov v části obce Sant Llorenç de Balàfia, jehož součástí jsou také obranné věže - Ses Torres de Balàfia , tentokrát však nikoliv na pobřeží, ale ve vnitrozemí ostrova.

Torre de ses Portes

Věž stojí na pobřeží v nejjižnější části ostrova Ibiza, je součástí přírodního parku Ses Salines. Najdete ji na výběžku zvaném Punta de ses Portes, mezi plážemi Es Cavallet a Ses Salines. Od věže je nádherný výhled na mořskou úžinu Es Freus s několika malými ostrůvky, která od sebe odděluje ostrovy Ibiza a Formentera. V dálce lze spatřit i pobřeží Formentery.
Věž vznikla v 17. století, ale její současná podoba pochází až z 18. století. Patřila k nejlépe vybaveným věžím z hlediska aktivní obrany, protože se nacházela na strategicky významném místě. Hlavním úkolem této věže bylo chránit přístav Sa Canal, kam mířily lodě pro náklad soli. Obchod se solí byl pro ostrov nejdůležitějším zdrojem příjmů a bylo důležité, aby tato oblast byla pro lodě bezpečná. Hlídka na věži Torre de ses Portes měla možnost komunikovat s věží Torre de S’Espalmador na ostrůvku Espalmador, který leží v těsné blízkosti ostrova Formentera. Díky tomu byla pod kontrolou celá mořská úžina Es Freus mezi ostrovy Ibiza a Formentera.

Torre de sa Sal Rossa

Obranná věž Torre de sa Sal Rossa je známa i pod názvem Torre des Corregador a patří mezi ty nejstarší na ostrově. Stojí na nevysokém výběžku na jižním konci pláže Platja d´en Bossa a na okraji přírodního parku Ses Salines.

Číst dál...

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat