ibiza-overview-santa-eularia.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Poblat fenici de sa Caleta

Pozůstatky fénické osady Poblat fenici de sa Caleta se nacházejí nad stejnojmennou zátokou Sa Caleta, v oblasti Sant Josep de sa Talaia, na jihozápadě ostrova Ibiza. Osada leží na poměrně plochém a nevysokém výběžku Sa Mola de sa Caleta a na tomto místě ji založili Féničané již na konci 8. století před n.l.

Jedná se o úplně první osídlení tohoto typu na ostrově Ibiza. Vesnice měla zpočátku asi 300 obyvatel, kteří se zabývali převážně zemědělstvím, lovem ryb, získáváním soli, ale i zpracováním kovů. Archeologové zkoumající lokalitu objevili základy nepravidelného systému ulic a veřejných prostranství, základy domů, ale třeba i pec na chléb, místo, kde se zpracovávali kovy a pravděpodobně i skladiště soli. O století později už osada přestávala svým obyvatelům vyhovovat, nemohla se dále rozrůstat a nedala se dobře bránit. Proto se začalo s budováním nové osady na strategicky výhodnějším místě. Tím místem byla dnešní Eivissa, kterou v té době nazývali "Ibusim".

V roce 1999 byla Sa Caleta zapsána na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Archeologické naleziště je oploceno a dá se na něj podívat jen skrze plot. Přesto stojí za vidění. O možnosti podrobné prohlídky se informujte v některé z turistických informačních kanceláří. Sa Caleta leží asi 10 km jihozápadně od hlavního města Eivissa, dostanete se k ní po silnici z města Eivissa na Sant Josep de sa Talaia, jeďte po silnici kolem letiště a za ním pokračujte doprava na Cala Jondal a Sa Caleta, dále se řiďte podle směrovek u silnice.

Náš tip:

  • Nezapomeňte se zastavit na nádherné pláži Es Bol Nou, která je spíše známá pod názvem Sa Caleta. Je velmi zvláštní, protože je lemována červenými útesy. V restauraci nad pláží můžete ochutnat čerstvé ryby, které tady skvěle připravují.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat