ibiza-overview-02b.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Magická Ibiza

Ostrov Ibiza už od nepaměti přitahuje pozornost mystiků a esoteriků ze všech koutů světa a dodnes se kolem něj šíří zvláštní, magické kouzlo.

Posvátná půda Ibizy  

Již v dávných dobách, kdy Ibizu osídlili Féničané a Kartáginci, se věřilo, že zvláštní červená půda na ostrově, ve které nejsou schopni přežít žádní jedovatí tvorové ani rostliny, je posvátná.  Pro majetné občany byla velká čest, když mohli být pohřbeni na Ibize. Dokonce museli zaplatit speciálními mincemi, které se razili jen pro tuto příležitost. Část tohoto unikátního podzemního pohřebiště zůstala zachována dodnes, nekropole Puig des Molins se nachází na úpatí stejnojmenného kopce v centru hlavního města Eivissa a patří k nejzachovalejším ve Středomoří. Nejslavnější nález z nekropole je tzv. La Dama de Ibiza, soška, která představuje bohyni Tanit a je umístěna v Národním archeologickém muzeu v Madridu.

Hannibal na Ibize?

Traduje se, že punskou pohřební nekropoli Puig des Molins navštívil i velký kartáginský vojevůdce Hannibal, aby zde mohl v klidu rozjímat mezi svými mrtvými předky. K Hannibalovi se váže ještě jedna legenda, jeho rodištěm snad byl ostrov Illa Sa Conillera , který leží v moři při západním pobřeží Ibizy, v blízkosti města Sant Antoni de Portmany.

Ibiza - posvátný ostrov bohyně Tanit

Kartáginci  na Ibize uctívali Tanit , bohyni plodnosti, ale i smrti. Ibiza byla dokonce označována jako posvátný ostrov bohyně Tanit. Na počátku 20. století byla na kopci nedaleko Sant Vicent de Sa Cala objevena jeskyně, kde byl nalezen nejen oltář bohyně Tanit, ale i mnoho sošek, které ji zobrazují. Většina nálezů z jeskyně Cova de Es Cuieram je nyní umístěna v archeologickém muzeu v Eivisse - Museu Arqueològic d'Eivissa i Formentera.  Říká se, že kultovní tradice uctívání bohyně Tanit funguje na ostrově dodnes, někteří lidé u sebe stále nosí amulety s trochou posvátné půdy Ibizy a věří, že je ochrání. 

Nostradamovy předpovědi o Ibize

Francouzský astrolog a prorok Nostradamus předpověděl, že se Ibiza stane posledním místem na planetě Zemi, které se stane útočištěm pro ty, kteří přežijí světovou globální katastrofu.

Es Vedrà

Malý ostrůvek Es Vedrà, který vystupuje z hladiny moře u jihozápadního pobřeží Ibizy, je od pradávna obklopen aurou tajemství. Vyprávějí se o něm desítky pověstí a legend.

Ve skutečnosti se jedná o ostrůvky dva - Es Vedrà a Es Vedranell, oba jsou kamenité, pusté a žijí na nich jen ještěrky a několik divokých koz. V dávných dobách byly prý oba ostrůvky spojeny s Ibizou, ale později se od ní oddělili, aby mohly být jejími předsunutými ochránci. 

Tajemné události na Es Vedrà zažil karmelitánský mnich Francisco Palau z nedaleké vesničky Es Cubells, který na ostrůvek odcházel meditovat. Bosý poustevník pobýval na tomto skalnatém a nehostinném ostrůvku v malé jeskyňce. Podle jeho zápisků zde údajně zažil několik mystických zjevení, spatřil záhadnou nebeskou bytost ozářenou jasným světlem a často slýchával zvláštní hlasy. Tímto prohlášením se stal pověstmi opředený ostrůvek u pobřeží Ibizy ještě záhadnější.Také několik rybářů údajně popsalo záhadné světelné kruhy, které se šíří kolem ostrova.  Někteří lidé dokonce věří, že Es Vedrà je vrcholkem bájné Atlantidy. Jiní zase spekulují o tajné základně UFO, která má být ukryta pod hladinou moře, při úpatí ostrova. O Es Vedrà se také často říká, že je magnetický ostrov. Všechny kompasy a navigační přístroje prý v blízkosti ostrova přestávají fungovat, dokonce i poštovní holubi tady ztrácejí své orientační smysly. Pravda je ale taková, že ostrov je složen z vápence a téměř žádné kovy neobsahuje. Přesto se mnoho lidí, kteří navštívili okolí Es Vedrà, shoduje na tom, že nějaký neznámý zdroj energie kolem ostrůvku určitě existuje. Vždyť i básníci přirovnávají toto místo ke kamenné katedrále, která vystupuje z vod Středozemního moře. Ostrůvek Es Vedrà inspiroval k umělecké tvorbě mnoho osobností, Mike Oldfield má ostrov dokonce na titulním bookletu svého alba Voyager. 

Pokud navštívíte Ibizu, nezapomeňte zajít k Es Vedrà a nechejte se okouzlit atmosférou místa, třeba jen proto, abyste se na Ibizu ještě jednou vrátili. Říká se, že kdo se chce na Ibizu někdy znovu vrátit, musí se s Es Vedrà nějakým způsobem rozloučit, stačí třeba jen zamávat.

Náš tip:

  • Fantastický výhled na ostrůvek je ze zátoky Cala d'Hort nebo od obranné věže Torre des Savinar, která stojí na strmých a vysokých útesech naproti němu. Magickou atmosféru tohoto místa si nejlépe vychutnáte večer, když zapadá slunce.

Atlantis

Dalším místem, které je tak trochu tajemné, je Atlantis. Místo, které nenajdete na žádných oficiálních mapách Ibizy. Objevili ho hippies a mnoho lidí, se jej snaží najít. Ve skutečnosti nemá nic společného s bájnou Atlantidou, jedná se o starý lom na úpatí útesu naproti Es Vedrà. Na kamenech a skalách jsou nakresleny různé kresby, které tady po sobě zanechali ti, kteří toto místo objevili. Ve zdejší jeskyni prý bydlí čarodějka a pokud chcete vstoupit, musíte jí tady zanechat něco na památku.  Sestup z útesů k Atlantis je velmi náročný!

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat