ibiza-overview-02b.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Lidé a jazyk

Atmosféru místa, které navštívíte, netvoří jen krásné přírodní scénérie a kvalitní služby, ale především lidé, kteří zde žijí. Obyvatelé Ibizy jsou velmi přívětiví a tolerantní lidé. Národnost místních je obvykle katalánská, v dnešní době však na ostrově trvale žije pestrý mix národností ze všech koutů světa, díky čemuž je Ibiza právem považována za kosmopolitní ostrov.

 

Ibizané neboli eivissencos či ibicencos, mají s ostatními obyvateli Španělska jen málo co společného. Snad jen tu zvláštní španělskou přívětivost. Typické španělské tradice jako koridu nebo flamenco tady nenajdete. Místní obyvatelé si i přes obrovský turistický boom, který Ibiza zažila, dokázali zachovat své kulturní tradice a životní styl. Jejich život stále plyne pomalým a klidným tempem, kterému se na Ibize říká tranquilo, což v překladu znamená klidný. 

Na Ibize platí dva úřední jazyky - španělština (kastilština) a katalánština. Místní názvy jsou vždy uváděny v katalánštině. Oficiální název ostrova je tedy Eivissa, stejně tak se jmenuje i hlavní město. Ostrované mezi sebou často hovoří místním dialektem katalánštiny, který se nazývá eivissenc (španělsky ibicenco). Proto se na Ibize běžně setkáte s několika názvy pro jedno a to samé místo, což je někdy pro návštěvníky ostrova hodně matoucí, obzvláště pokud jedete v autě a řídíte se podle směrovek u cesty.

Na Ibize se domluvíte především španělsky, ale je téměř pravidlem, že v turistických rezortech i anglicky a německy. 

Důležité upozornění:

  • Na tomto webu budeme ostrov nazývat Ibiza, ostatní místní názvy (města, obce, památky atd...) budou uváděny v katalánštině, protože právě s katalánskými názvy se na ostrově setkáte nejčastěji. 

V minulosti bylo hlavním zdrojem obživy zemědělství, rybolov a především vývoz soli, která se zde získává odpařováním mořské vody v tzv. salinách. Z vnitrozemí ostrova  však zemědělství dosud úplně nevymizelo, dodnes se tady pěstují mandlovníky, olivovníky, fíkovníky a vinná réva. V současné době se však velká většina obyvatel Ibizy živí prací spojenou s turistickým ruchem.

Ibizané stále dodržují tradiční siestu, což znamená, že všechny obchody, banky a úřady mají zavřeno zhruba od 12-13 hodin až do 16-17 hodin. Siesta je velmi užitečnou tradicí, která umožňuje obyvatelům, aby tu nejvíce teplou a slunečnou část dne strávili odpočinkem a vyhnuli se tak pobytu na příliš ostrém slunci. 

Typickým zvykem ostrovanů je, že se v neděli věnují rodině. Vypadá to asi tak, že se celé rodiny o víkendu vypraví na pláže, kde odpočívají, pořádají pikniky a většinou si zajdou do restaurace na pláži na oběd.

Ostrov Ibiza má asi 132.000 stálých obyvatel (aktuální k roku 2010). Mezi nimi jsou i cizinci, kteří se zamilovali do ostrova Ibiza tak, že tady zůstali žít natrvalo. 

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat