ibiza-overview-02b.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Fiesty, svátky a festivaly

Oslavy neboli fiesty, kterým se na Ibize říká katalánsky festas, se konají po celém ostrově v průběhu celého roku. Téměř všechna města a vesnice na Ibize mají ve svém názvu i jméno svatého patrona a tak každá obec na ostrově pořádá tradiční fiestu, která oslavuje svatého patrona své obce. Tyto oslavy  jsou inspirovány nejen náboženskou tradicí, ale konají se i na počest mnohem světštějších záležitostí jako je třeba jídlo, květiny a hudba.

1. ledna  - Año Nuevo (Nový rok), je to den státního svátku na Ibize a v celém Španělsku.

6. ledna - Día de los Reyes Magos (Tři Králové), tento den je pro obyvatele Ibizy a celého Španělska stejně tak důležitý jako pro nás Štědrý den. Tři Králové v tradičních kostýmech připlouvají na ostrov lodí a jsou netrpělivě očekáváni především dětmi, v tento den totiž dostávají dárky. 

17. ledna - Fiesta na oslavu svatého patrona města Sant Antoni de Portmany, oslavy jsou opravdu velké a rozložené do několika dní. Nejoblíbenější je akce "Flower Power", velmi zajímavý je obřad, kdy kněz žehná domácím zvířatům. Po celou dobu oslav se koná mnoho akcí, taneční vystoupení s tradičními i moderními tanci, sportovní utkání, různé výstavy a organizované vycházky do okolí.

21. ledna - Fiesta na oslavu svaté patronky obce Santa Agnès de Corona.

Únor je měsíc, kdy se na Ibize konají karnevaly. Skoro každé město a vesnice pořádá svůj vlastní karnevalový průvod.

12. února - Fiesta na oslavu svaté patronky města Santa Eulària des Riu.

1. března - Día de les Illes Balears je svátek, kterým si obyvatelé Baleárských ostrovů připomínají 1. březen roku 1983, kdy byl ostrovům udělen statut autonomního společenství Baleárské ostrovy.

19. března - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Josep de sa Talaia.

Březen/Duben - Semana Santa -  Velikonoční pašijový týden, po celém ostrově se  konají náboženská procesí, velmi působivé je procesí na Zelený čtvrtek (Jueves Santo) a na Velký pátek (Viernes Santo).

2. dubna - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Francesc de s'Estany

5. dubna - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Vicent de sa Cala

23. dubna - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Jordi de ses Salines.

V květnu se koná mnoho zajímavých oslav a festivalů. První květnová neděle patří  květinové  fiestě nazvané Festa de la flor ve městě Santa Eulària des Riu. Druhý květnový víkend ožívá každoročně staré město Dalt Vila v Eivisse středověkým festivalem Eivissa Medieval. Třetí květnový víkend ovládají Ibizu klaunové, na Cala de Bou se každý rok koná Festival Internacional de Clown y Mágia- Magiclown.                                                                                                         

1. května - Fiesta del Trabajo - svátek práce a státní svátek.

13. května - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Puig den Valls.

24. června - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Joan de Labritja je jedna z nejpopulárnějších fiest na Ibize. V předvečer svátku svatého Jana se zapaluje 9 svatojánských ohňů a nechybí ani velký ohňostroj. Hospodyňky připravují tradiční pokrmy, nejznámější z nich je Macarrones de Sant Joan. Další den se koná slavnostní procesí, mše a spousta kulturních akcí. 

16. července - Día de la Virgen del Carmen, oslavy k uctění ochránkyně rybářů a námořníků  probíhají nejen v Eivisse a Sant Antoni de Portmany, ale například i v obci Es Cubells. Překrásné je lodní procesí, kterému žehná kněz.

5. srpna - 8.srpna - Festes de la Terra jsou několikadenní oslavy v Eivisse, které se každým rokem konají v Eivisse. Jsou to vlastně dvě fiesty dohromady. První fiesta oslavuje Pannu Marii Sněžnou - Nuestra Señora de las Nieves, která je považována za svatou patronku města Eivissa, protože katedrála ve starém městě Dalt Vila je zasvěcena právě jí. Druhá fiesta se pořádá 8. srpna, v den svátku Sant Ciriac  a připomíná den, kdy katalánská vojska v roce  1235 vstoupila na půdu tehdy arabské Ibizy a dobyla ji.

10. srpna - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Llorenç de Balàfia.

15. srpna - Asunción de la Virgen, svátek Nanebevzetí Panny Marie se tradičně slaví na mnoha místech ostrova, působivé jsou oslavy ve městě Santa Eulària des Riu.

24. srpna - Día de Sant Bartolomeu se oslavuje v Sant Antoni de Portmany. Je to hodně navštěvovaná a rušná fiesta zakončená velkým ohňostrojem.

28. srpna - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Agustí des Vedrà.

8. září - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Jesús.

21. září - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Mateu d'Albarca.

29. září - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Miquel de Balansat.

12. října - Día de la Hispanidad se oslavuje na Ibize a po celém Španělsku, je to národní fiesta na počest objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.

24. října - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Rafel de sa Creu.

1. listopadu - Día de Todos los Santos je Svátek všech svatých.

4. listopadu - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Sant Carles de Peralta.

16. listopadu - Fiesta na oslavu svatého patrona obce Santa Gertrudis de Fruitera.

V prosinci se na Ibize neslaví jen Vánoce, ale překvapivě i Festa del Vi Payés, svátky vína, které pochází z vinic ostrova. Fiesta se koná zpravidla druhou prosincovou sobotu ve vesnici Sant Mateu d'Albarca, kde se víno už stovky let pěstuje.

8. prosince - Inmaculada Concepción je svátek Neposkvrněného početí.

24. prosince - 26. prosince - Navidad - Vánoční svátky začínají Štědrým večerem, kterému se španělsky říká Nochebuena. Celé rodiny se sejdou u slavnostně a bohatě prostřeného stolu. Děti dostávají jen drobné dárky. Vánoční nadílku jim přinesou až Tři Králové. Následuje Boží hod vánoční - Navidad del Señor a druhý svátek vánoční - Segunda Fiesta de Navidad neboli Día de San Esteban.

31. prosince - Nochevieja - po celém ostrově se oslavuje Silvestr, poslední den v kalendářním roce. 

Náš tip:

  • Návštěva tradiční venkovské fiesty je ideální způsob jak se pobavit a zároveň  při tom poznat ibizskou kulturu, tradiční tance, hudbu a gastronomii.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat