overview-sant-llorenc-2.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Sant Miquel de Balansat

Sant Miquel de Balansat (San Miquel) je malé městečko na severu ostrova Ibiza. Samotné městečko i jeho okolí je klidné a tiché, téměř nenarušené turistickým ruchem. Jediné, menší turistické letovisko poblíž, je Port de Sant Miquel.

Dominantou obce je kostel Església de Sant Miquel, který se tyčí na kopci nad vesnicí. Tento kostel patří k nejstarším na Ibize, vznikl již ve 14.-15. století z jednoduché kaple, ta byla postupně rozšiřována a přestavěna do podoby dnešního kostela. Vstupním průčelím se třemi oblouky vstoupíme nejprve na terasu (patio), z terasy projdeme dalším portálem se třemi oblouky na tzv. porxo, kde je hlavní vchod do kostela. Na rozdíl od mnoha jiných kostelů na ostrově, tento je velmi často otevřen pro veřejnost i mimo dobu konání mše. Využijte toho a prohlédněte si prostý a přesto tak působivý interiér kostela. Ke kostelu, sloužícímu v minulosti jako obranná pevnost, přiléhá hřbitov. Od kostela je krásný výhled na okolní lesy a k letovisku Port de Sant Miquel.

V hlavní turistickou sezónu se před kostelem pravidelně každý čtvrtek konají taneční vystoupení folklórního souboru La Colla de Balansat. Vystoupení začíná obvykle po 18. hodině. Poplatek 4€ za osobu (děti 3€) určitě stojí za to, seznámíte se s tradičními tanci, kroji a hudbou. Tance jsou komentovány v několika světových jazycích.

Další důvod, proč ve čtvrtek v podvečer zavítat do Sant Miquel de Balansat, je řemeslný trh, kde se dají nakoupit typické suvenýry z Ibizy. Trh se koná od 18 do 22 hodin. Hlavní fiesta, která oslavuje svatého patrona obce, se koná 29. září. Působivé je také procesí na Zelený čtvrtek v období svatého Velikonočního týdne (Semana Santa).

Náš tip:

  • Nezapomeňte na prohlídku "pašerácké" jeskyně Cova de Can Marçà (Cueva de Can Marçà), která odsud není daleko.

Port de Sant Miquel (Puerto de San Miquel)

V blízkosti městečka leží jedno oblíbené turistické letovisko. Je to Port de Sant Miquel a nachází se asi 5 km severně od obce Sant Miquel de Balansat.  Kdysi to byl jen rybářský přístav pro obyvatele nedaleké vesnice, dnes se z něj stal klidný a oblíbený prázdninový rezort, který je tolik oblíbený mezi rodinami s dětmi. 

V letovisku je několik barů, restaurací, obchodů a krámků se suvenýry a plážovými potřebami. Hotely, postavené na jedné straně úbočí vysokých útesů, které lemují záliv, jsou pro některé místní obyvatele doslova trnem v oku, turistům však většinou nijak nevadí. Však si udělějte názor sami. 

Zátoka s krásnou písečnou pláží Port de Sant Miquel je výborně chráněna před větrem a je naprosto bezpečná pro koupání. Kvalita vody v moři je vynikající, pláži byla několikrát udělena modrá vlajka.

Pozornost všech návštěvníků poutá malý, soukromý ostrůvek Illa de sa Ferradura (Isla del Bosc, Isla de sa Ferradura) s luxusní haciendou.

V Port de Sant Miquel má zastávku turistický vyhlídkový vláček. Vyjížďku ocení nejen děti, ale i dospělí. Je to jeden ze způsobů, jak alespoň trochu poznat krajinu severní Ibizy.

Na vysokých útesech, nad zátokou v Port de Sant Miquel, stojí obranná věž Torre des Molar (Torre de Balansat) z 18. století. Tato věž však nikdy nesloužila k obranně, ale jen k pozorování. Přístup k obranné věži: před Port de Sant Miquel je odbočka k hotelu Na Xamena, pokračujte po této cestě a asi po 1 km se dejte vpravo. Prašná, nezpevněná cesta končí nedaleko věže. K věži a nedaleké zátoce Cala dels Moltons vede vyšlapaný chodníček i přímo ze zátoky Port de Sant Miquel.

Tři kilometry západně od Port de Sant Miquel stojí na strmých útesech jeden z nejluxusnějších hotelů na Ibize, Hacienda Na Xamena. Pod vysokými útesy, na kterých je postavena Hacienda Na Xamena, se ukrývá malá, rozkošná zátoka Cala Na Xamena.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat