overview-sant-llorenc-2.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Sant Llorenç de Balàfia

Sant Llorenç de Balàfia (San Lorenzo) leží ve vnitrozemí severní části Ibizy a patří k nejmenším obcím na ostrově. Vesnička se rozkládá uprostřed širokého údolí, kde jsou velmi dobré podmínky k zemědělství. Jednotlivé domy či spíše usedlosti jsou roztroušeny po okolí. Střed obce tak proto nejde jednoznačně označit. Právě kvůli této skutečnosti byl na vyvýšeném místě vystavěn kostel Església de Sant Llorenç , který se stal centrem setkávání místních obyvatel. Charakteristickým rysem tohoto kostela je pouze jeden vchodový oblouk. Od kostela je dobrý výhled na okolní krajinu. Fiesta, která oslavuje svatého patrona obce se koná 10. srpna. Okolí Sant Llorenç de Balàfia je doslova rájem pro pěší turistiku a procházky mezi pomerančovníkovými a olivovníkovými háji.

V blízkosti kostela je Can Pere Mosson - rekreační park  se stoly, lavicemi, grily a vším, co je třeba ke správnému pikniku. K dispozici jsou toalety i tekoucí voda. Součástí areálu je dětské hřiště. Rekreační areál o víkendech často navštěvují místní obyvatelé s celými rodinami. Otvírací doba: po, st, pá 9- 8, so+ne 8-18.

Obec je však známá především díky architektonickému unikátu, malé opevněné vesničce s obrannými věžemi ze 16. století - Poblat de Balàfia. Areál tvoří obytné i hospodářské budovy a dvě věže, které sloužily obyvatelům jako bezpečný úkryt před nepřátelskými nájezdy, kterými Ibiza v minulosti často trpěla. Na fasádách se objevují bíle namalované kříže, které měly sloužit jako ochrana proti všemu zlému. Obranné věže v Balàfii jsou také známy pod názvem Ses Torres de Balàfia. Ideální variantou, jak se dostat k opevněné vesničce, je zaparkovat auto u kostela a vydat se pěšky po cestě vedoucí dál za kostel. Asi po 1,5 km přijdete k Poblat de Balàfia. Celý areál je soukromým majetkem a lidé zde normálně bydlí, proto pokud nebudete mít štěstí a nepozve Vás dovnitř některý z obyvatel, dovnitř se pravděpodobně nedostanete. Za zdí štěká pes a říká se, že místní nemají rádi fotografy. Ale i zvenčí je na tyto stavby krásný pohled.

Centre d'interpretació es Amunts (Centro de interpretación de Es Amunts) je interaktivní návštěvnické ekocentrum pro oblast Es Amunts, které sídlí v obci Sant Llorenç de Balàfia. Bylo otevřeno v červnu 2009 právě na tomto místě a je vlastně takovou vstupní bránou do pohoří Es Amunts, které se rozkládá v severní části Ibizy.  Budova centra skvěle zapadá do okolí, je postavena z kamene a ze skla. Uvnitř najdete expozici zaměřenou na přírodu, ekologii, kulturu a architekturu  této části Ibizy, součástí je i promítací sál a zahrada. Ještě před tím, než se rozhodnete podniknout túru do některé z částí pohoří Es Amunts, navštivte toto centrum, kde získáte spoustu zajímavých informací a prospektů, které budou pro turistickou vycházku dobrou inspirací. Před budovou centra je velké parkoviště. 

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat