ibiza-overview-sant-antoni.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Sant Antoni de Portmany

Sant Antoni de Portmany (San Antonio) je hned po hlavním městě Eivissa druhé největší město na Ibize. Leží na západním pobřeží ostrova. Dnes je město velkým, moderním letoviskem, které se stále rozrůstá. V minulosti však bylo jen malou vesnicí s rybářským přístavem. Zdejší zátoku znali již Římané a nazývali ji Portus Magnus.

Z původní zástavby toho zbylo jen velmi málo, za zmínku stojí kostel na náměstí Plaça de l'Església ze 14. století, který v minulosti sloužil i k obranným účelům a na jeho střeše byly umístěny i děla. Právě okolí kostela je původním historickým centrem města.

Většina budov ve městě je moderní, převládá výšková zástavba. Nejvíce to žije v přístavu a na přístavní promenádě s fontánou - Passeig de Ses Fonts, která láká k odpočinku na lavičkách pod palmami. V přístavu v Sant Antoni panuje čilý provoz, odplouvají odsud lodě a trajekty nejen na španělskou pevninu a sousední ostrov Formentera, ale i k mnoha turistickým rezortům a krásným plážím na Ibize. Nedaleko přístavu, uprostřed kruhového objezdu stojí tzv. Kolumbovo vejce, skulptura, která připomíná slavného  Kryštofa Kolumba, který snad podle některých odvážných teorií pocházel z Ibizy (odkaz na články: www.cristobalcolondeibiza.com). 

Hlavní městská pláž S´Arenal de Sant Antoni v podstatě přiléhá k přístavu, je písečná a pokud jste příznivci vodních sportů, tak tady budete mít z čeho vybírat. Oblíbená je i malá pláž Caló des Moro, která je vzdálena pouze 1km od centra města.  Obě pláže jsou poměrně rušné a v hlavní sezóně bývají dost přeplněné. Klidné pláže v krásném přírodním prostředí najdete v zátokách Cala Gració a Cala Gracioneta, ke kterým se dostanete pohodlnou procházkou podél moře, nacházejí se asi 2 km severně od města Sant Antoni. Velmi oblíbená je pláž Cala Salada, která je od města Sant Antoni vzdálena jen 4 km a přesto tady najdete nádherné přírodní prostředí.

V období hlavní turistické sezóny můžete využít lodních trajektů, které v pravidelných časových intervalech zajišťují odvoz na mnoho pláží v okolí. K mnoha atraktivním plážím vás dovezou i autobusy, které odjíždí z místního autobusového nádraží.

Proslulé jsou překrásné západy slunce, které si nejlépe vychutnáte v jednom ze známých chill out barů při pobřeží, jako je třeba Café del Mar nebo Mambo. Právě tady začíná večerní zábava, popíjí se drinky za doprovodu znějící hudby, tančí se při západu slunce a jakmile slunce zapadne, všichni zatleskají. A zase se popíjí, tancuje a poté se většina lidí přesune do barů a hospůdek v oblasti tzv. West Endu, který leží poblíž centra, nad přístavem. Dva světoznámé kluby – Eden a Es Paradis se nachází přímo v centru města a jejich brány se otevírají hodinu po půlnoci, kde party pokračuje až do rána. Už je vám jasné, proč je Sant Antoni tak nechvalně proslulé pro šílený noční život?

Pobyt či návštěvu Sant Antoni si můžete zpestřit návštěvou akvária na Cap Blanc. Spatříte tady mnoho ryb a jiných mořských živočichů žijících ve Středozemním moři v okolí ostrova Ibiza. Návštěvu ocení hlavně děti.

Po celý rok se na ostrově a stejně tak i v Sant Antoni koná celá řada oslav, které jsou známé pod názvem fiesta. V červenci se zde slaví fiesta patronky námořníků Virgen del Carmen, součástí oslav je i lodní procesí, kterému žehná kněz. Pokud se budete zdržovat v Sant Antoni koncem srpna, nenechejte si ujít fiestu s překrásným ohňostrojem, která se koná na svátek svatého Bartoloměje. V lednu se v celém Španělsku, tzn. i na Ibize, oslavuje svátek Tříkrálový - Los Reyes Magos. Hlavní fiesta, která oslavuje svatého patrona Sant Antoni se slaví 17. ledna.

Sant Antoni disponuje nepřeberným množstvím ubytování v různých cenových kategoriích, naleznete tady desítky kvalitních restaurací, ale také množství levnějších občerstvení (např. Pizza Hut, Donalds...).

Mnozí pokládají Sant Antoni za zcela bezduché místo, které je ke všemu nechvalně proslulé šíleným a nevázaným nočním životem. Pokud navštívíte Sant Antoni v červenci a srpnu, tak zjistíte, že je to bohužel pravda. Červen a červenec v Sant Antoni patří těm, kteří sem přijeli právě kvůli nočnímu životu a návštěvám klubů. Rozhodně to v tomto období není místo, které je vhodné pro strávení klidné rodinné dovolené s dětmi. Jestliže se pro toto místo rozhodnete, zvolte si termín své dovolené na květen, červen, září nebo říjen a zjistíte, že město má i svou druhou, přívětivější tvář.

Naše tipy:

  • Vydejte se na výlet po Ibize vláčkem, který odjíždí z prostor autobusového nádraží v Sant Antoni de Portmany.
  • Pokuste se najít místo zvané Punta Galera, jsou to zajímavě tvarované útesy, kamenné terasy jsou oblíbeným místem pro opalování, ze Sant Antoni jeďte na sever směrem na Sant Agnes, asi po 2 km odbočte doleva na Cala Salada, útesy Punta Galera najdete vlevo těsně před pláží v Cala Salada, nedá se dojet až k nim, sestup k útesům není jednoduchý (nevhodné pro malé děti, starší osoby), veškeré občerstvení si vemte s sebou.
  • Nenechejte si ujít prohlídku zajímavé expozice v Sa Punta des Moli, dozvíte se hodně o větrných mlýnech na Ibize a lisování oliv na olej.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat