ibiza-overview-04g.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Staré město Dalt Vila

Dalt Vila - průchod ze zbrojního dvora na náměstí Placa de VillaDalt Vila je opevněna kamennými hradbami, které vznikly v 16. století, ale podle historiků údajně kopírují někdejší kartaginské opevnění. Součástí hradeb je i 7 obranných věží - Baluard de Sant Joan, Baluard de Sant Pere, Baluard de Sant Jaume, Baluard de Sant Jordi, Baluard de Sant Bernat, Baluard Santa Tecla a Baluard de Santa Llúcia. V baště Baluard de Sant Joan má sídlo Museu d'Art Contemporani d'Eivissa - Muzeum současného umění. Z bašty Baluard de Sant Bernat je vynikající výhled do okolí, v dálce je vidět i ostrov Formentera.

Jedna z největších bašt je Baluard de Santa Llúcia a je z ní krásný pohled na přístav v Eivisse a přístavní čtvrť La Marina. V Baluard de Sant Pere je umístěno muzeum, kde se můžete seznámit s tím, jak se stavěly hradby. Muzeum najdete i v Baluard de Sant Jaume, jsou tady vystaveny vojenské zbraně z 16. - 18. století.

V hradbách, které mají šířku až 1 metr, je umístěno 5 vstupních bran -ty nejpoužívanější jsou Portal de ses Taules, Portal Nou, Portal de Sant Joan. Hlavní brána s padacím mostem se jmenuje Portal de ses Taules. Pokud vejdeme touto branou, ocitneme se na malebném náměstí Placa de Vila se spoustou kavárniček, barů, restaurací a obchůdků. Pokud jste milovníci umění, máte možnost navštívit Museu d'Art Contemporani d'Eivissa - muzeum současného umění, které sídlí nedaleko tohoto náměstí, v prostorách bašty Baluard de Sant Joan.

Ať už se z náměstí Placa de Vila vydáte kteroukoliv uličkou chcete, zcela jistě se nakonec ocitnete na vrcholu, na náměstí Placa de la Catedral, kde se tyčí katedrála Santa María de las Nieves (katedrála Panny Marie Sněžné). Místo, kde katedrála stojí, sloužilo k náboženským účelům již v dávné minulosti, svůj chrám zde měli Kartáginci i Římané a Arabové zase mešitu. Stavba katedrály začala ve 14.století, v 18. století byla gotická katedrála přestavěna na barokní.

V katedrále má sídlo Museu Diocesà Santa Maria d’Eivissa i Formentera - diecézní muzeum, kde jsou k vidění obrazy, sochy a liturgické předměty pocházející ze 14. - 20. století. V těsné blízkosti katedrály je několik zajímavých budov a muzeí. Za pozornost stojí Palacio Episcopal - Biskupský palác, který od roku 1782 slouží jako sídlo biskupa.

Na náměstí Placa de la Catedral, vedle katedrály, sídlí Museu Arqueològic d´Eivissa i Formentera - archeologické muzeum, které mapuje historii Ibizy a Formentery od pravěkých dob až po středověk. Zajímavým místem je Centro de Interpretación Madina Yabisa, kde se seznámíte s muslimskou historií Ibizy audiovizuální formou. Toto moderně pojaté muzeum je umístěno v domě Casa de la Curia ze 13. století a stojí také v blízkosti katedrály.

Za katedrálou stojí hrad a pevnost Almudaina, jejíž původ sahá až do maurského období. Areál pevnosti a hrad byl mnoho let v rekonstrukci, v současné době probíhá přestavba na luxusní hotel, tzv. parador, který bude prvním hotelem této španělské národní sítě na Baleárských ostrovech.

Při svých toulkách po Dalt Vila budete míjet mnoho zajímavých památek. Jednou z nich je Església de Santo Domingo- barokní kostel sv. Dominika, který zdobí nepřehlédnutelná střecha. Tvoří ji tři kopule, pokryté červenými taškami. Tento původně klášterní kostel nechal postavit řád Dominikánů na konci 16. století. V blízkosti kostela, na náměstí Placa d´Espanya, má v prostorách někdejšího Dominikánského kláštera sídlo místní radnice - ajuntament.

Další historickou památkou je kaple Capella de Sant Ciriac stojící na stejnojmenné ulici. Legenda praví, že v kapli je ukrytý tajný vchod, kterým se roku 1235 dostala katalánská vojska do opevněného města, které tehdy ovládali Arabové. Na ulici C. de Sant Ciriac má v historickém domě z 15. století sídlo Museu Puget, k vidění jsou díla, jejichž autorem je ibizský malíř Narciso Puget Viñas a jeho syn Narciso Puget Riquer.

Jedinečnou akcí, která se koná každoročně druhý víkend v květnu, jsou středověké slavnosti - Eivissa Medieval. V těchto dnes se celá Dalt Vila hemží postavičkami v dobových kostýmech a vy budete mít pocit, že jste se skutečně ocitli ve středověku.

Naše tipy:

  • Na procházku po Dalt Vile si obujte pohodlné boty, kamenné dlážděné uličky jsou strmé a na uhlazeném povrchu to hodně klouže.
  • V letním období je výstup na vrchol Dalt Vily skutečně náročný, na procházku se vydejte brzy dopoledne nebo později odpoledne, kdy není takové horko, obzvlášť na hradbách se před ostrým sluníčkem nikde neschováte. Je také dobré vzít si s sebou láhev s vodou.
  • V turistických informacích jsou k vyzvednutí plánky tras po Dalt Vile. K dispozici jsou ve španělštině, angličtině a němčině. Můžete si vybrat ze tří tras - Klasická cesta, Cesta po baštách, Cesta skrytých zákoutí.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat