overview-ses-salinesx.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Přírodní park Ses Salines

Přírodní park Ses SalinesEl Parque natural de Ses Salines d’Eivissa i Formentera

V jihovýchodní části ostrova Ibiza se rozkládá El Parque natural de Ses Salines d’Eivissa i Formentera, přírodní park s unikátním ekosystémem, který je od roku 1999 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Tato lokalita s obrovským ekologickým významem  a bohatou faunou i flórou, zahrnuje jih Ibizy, sever ostrova Formentera, malé ostrůvky mezi nimi a mořské dno, které je v této oblasti pokryto velmi užitečným druhem mořské trávy Posidonia oceanica. Rostlina vytváří na dně moře tzv. "podmořské louky", které velmi přispívají k čistotě vody, okysličují ji a také ochraňují pláže a písečné duny před erozí, rostlina se vyskytuje pouze v oblasti Středozemního moře (jiný druh této rostliny najdeme jen u jižního pobřeží Austrálie).

Do oblasti přírodního parku patří i solné pánve neboli saliny, kde se už od dávných časů těží sůl. Saliny na Ibize založili již Kartáginci v 5. stol. před n. l., později je rozšířili Arabové a brzy se staly nejdůležitějším průmyslovým odvětvím na ostrově. Ibiza se stala "ostrovem soli" a těžba a zpracování soli hlavním zaměstnáním a zdrojem obživy pro místní obyvatele. Sůl ze salin se na Ibize získává i v dnešní době tradičním způsobem a vyváží se především do severských zemí, kde se používá hlavně k nakládání ryb. Lodě s nákladem soli (každý rok se z ostrova vyveze okolo 70.000 tun soli) odplouvají z přístavu Sa Canal, který je nejjižnějším přístavem na ostrově Ibiza. Jestli poletíte na Ibizu letadlem, sledujte krajinu pod sebou těsně před přistáním, uvidíte bílou horu soli, která skoro připomíná ledovec a působí velmi zvláštně. 

Přírodní park Ses Salines

Solné pánve a jejich okolí se staly útočištěm a hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků, z nichž někteří zde žijí trvale a jiní tady mají zastávku na své migrační cestě. Bylo zde popsáno 210 druhů, mnozí z nich jsou vzácní a chránění. Mnoho návštěvníků přichází do parku už brzy ráno, aby mohli nerušeně pozorovat zejména volavky a plameňáky.

Součástí ochrany přírodního parku jsou i překrásné pláže Platja de Ses Salines, Es Cavallet a Es Codolar, dále sem patří fénická osada Sa Caleta, obranné věže Torre de sa Sal Rossa a Torre de ses Portes i kostely Sant Francesc de l'Estany a Sa Revista.

V přírodním parku platí určitá pravidla. Není zde dovoleno tábořit, rozdělávat oheň, odhazovat odpadky a vstupovat mimo vyznačené chodníky a cesty. Cyklisté mohou využít  vybudované cyklistické stezky ze Sant Jordi de ses Salines, která vede přes park. Krásný výhled nejen na solné pánve, ale i na mořskou úžinu Es Freus s několika ostrůvky, je z kopce Puig del Corb Marí.

Na možnosti komentovaných prohlídek se informujte v kanceláři:

Parque Natural de Ses Salines d'Eivissa i Formentera 

C/ Múrcia 6 

07800 Eivissa 

Tel.: (+34) 971 301 460

Otevírací doba: pondělí - pátek: 8 -15

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat