overview-formentera.jpg

Anketa

Které téma Vás nejvíce zajímá?

Letoviska - 6.8%
Pláže - 28.7%
Města a obce - 2.3%
Kluby - 34.7%
Památky - 5.4%
Výlety - 10.5%
Nákupy - 7.4%
Restaurace - 4.3%

Celkem hlasů: 352
Hlasování v této anketě již bylo ukončeno. Skončilo: 03 dub 2015 - 05:48

Reklama

Ostrov Formentera

formentera-sunsetOstrov Formentera, nejmenší ze čtyř obydlených Baleárských ostrovů, se nachází necelých 8 km jižně od Ibizy, od které je oddělen mořskou úžinou Freo. Formentera a Ibiza bývají také často označovány jako Pityuské ostrovy (Borovicové ostrovy). Zatímco Ibiza je známa jako prázdninové letovisko, proslulé zábavou a bujarým nočním životem, její malá "sestřička" Formentera je pro mnohé zcela neznámým ostrovem a zároveň naprostým opakem Ibizy. O Formenteře se říká, že je doslova středomořským rájem a dosud zcela neobjeveným klenotem, který připomíná karibské oblasti. S těmito tvrzeními lze jen souhlasit. Formentera je ostrov klidu, neporušené přírody, romantických útesů a překrásných bílých pláží lemujících křišťálově čisté moře.

Na Formenteře není letiště a jedinou možností, jak se na ostrov dostat, je doprava po moři. Pravidelné trajekty odplouvají po celý rok ze sousední Ibizy, z přístavu v hlavním městě Eivissa. Během hlavní turistické sezóny se počet lodních spojení s Formenterou zvyšuje a o prázdninách trajekty odplouvají téměř každou půlhodinu. Obyčejný trajekt pluje na Formenteru asi 30 až 40 minut, rychlé lodě zvládnou překonat vzdálenost mezi oběma ostrovy již za 20 minut. Přepravu zajišťuje několik velkých námořních společností. Palubní lístky zakoupíte buď přímo v přístavu v Eivisse, v budově Estación Marítima nebo online na webových stránkách jednotlivých společností:

Baleària http://www.balearia.com
Mediterranea Pitiusa http://www.medpitiusa.net
Trasmapi http://www.trasmapi.com
Iscomar http://www.iscomar.com/

formentera-trajekt

V hlavní turistickou sezónu si můžete zakoupit tzv. výlet na Formenteru. Pořídit jej můžete u mnoha cestovních agentur na Ibize, některé menší společnosti mají kiosky přímo v jednotlivých přístavech na Ibize. A kromě toho Vám výlet nabídnou prakticky v každém hotelu na Ibize. Pokud jste sem přijeli s českou cestovní kanceláří, tak si výlet můžete zakoupit i u jednotlivých delegátů. Výhodou takového výletu je, že jej absolvujete s česky mluvícím průvodcem. V ceně je obvykle doprava autobusem přímo od hotelu do přístavu v Eivisse a zpět, cesta lodí na Formenteru a zpět a poznávací okruh autobusem po Formenteře, během kterého průvodce cestující seznámí s turistickými zajímavostmi na Formenteře. U těch nejzajímavějších autobus zastaví a budete mít možnost si je prohlédnout na vlastní oči. Čas budete mít i na koupání a nákupy suvenýrů. 

Každý, kdo zavítá na Formenteru, nemůže minout přístav La Savina, neboť sem připlouvají všechny lodě a trajekty. La Savina je místo, odkud začíná každé putování po Formenteře. Dopravu po ostrově zajišťují výletní autobusy (pokud jste sem přicestovali formou výletu), místní linkové autobusy a taxíky. Další možností je vypůjčit si auto, skútr nebo kolo v některé ze zdejších půjčoven. Nejoblíbenějším dopravní prostředkem je však jízdní kolo, protože nenáročný terén Formentery je pro cyklistiku jako stvořený.

 

A co na Formenteře musíte určitě vidět? 

Zajisté je to hlavní město ostrova Sant Francesc Xavier se spoustou obchůdků, barů a restaurací. V centru si prohlédněte malé náměstí, kde sídlí místní radnice a dominuje mu původní obranný kostel z 18. století. Navštívit můžete i expozici v národopisném muzeu Museu de Etnografia de Formentera.

formentera-kostel

Další formenterskou atrakcí je maják Far de la Mola na náhorní plošině La Mola, nejvýšše položeném místě ostrova Formentera. Samotný maják z roku 1861 stojí na okraji vysokých, strmých útesů a pohled z nich na moře je dechberoucí. A zaručeně tady potkáte i nejtypičtější zástupkyni fauny na Formenteře, ještěrku pityuskou (Podarcis pityusensis), ty zdejší se vyhřívají na kamenech v těsné blízkosti útesů a dokonce se nechávají krmit od turistů. U majáku narazíte ještě na jednu zajímavost, a to na památník spisovatele Julese Verna, autora dobrodružných románů, který se zdejší krajinou inspiroval k napsání románu "Na kometě: Hector Servadac aneb Dobrodružná cesta sluneční soustavou". 

Vyhledávaným místem je i nejjižnější místo ostrova Formentera, mys Cap de Barbaria s majákem Far des Cap Barbaria a obrannou věží Torre des Garroveret z roku 1763. V této pusté, dalo by se říct, že měsíční krajině, Vás mohou vyrušit jen divoké kozy a racci, kroužící nad vysokými útesy. Romantickou atmosféru si tu nejlépe vychutnáte při západu slunce a třeba se Vám i neplánovaně poštěstí potkat zde místní hippies a poslechnout si jejich bubnování.

formentera-hippies

To, za čím na Formenteru míří stovky turistů, to jsou zdejší pověstné pláže, které se táhnou na více než 20 km pobřeží. Formenterské pláže jsou vesměs písečné, absolutně čisté, téměř vždy lemované chráněnými dunami a především bez zástavby. Jedinou vyjímkou je turistické letovisko Es Pujols, kde se vybavenost přizpůsobila turistickému ruchu. K nejkrásnějším plážím patří více než 6 km dlouhá, písečná pláž Platja de Migjorn na jižní straně ostrova a také pláže na S'Espalmador, malém ostrůvku nedaleko formenterského pobřeží, na který se pohodlně dostanete lodí z přístavu La Savina.

formentera-plaz

A to zdaleka není všechno, co Vám ostrov Formentera může nabídnout. Naplánujte si i Vy svou dovolenou na tomto ostrově, který Vás svým klidem, romantickou atmosférou a nádhernou přírodou dozajista uchvátí. 

Další informace najdete na webu www.e-formentera.cz.

Dovolená na Ibize

Dovolená na Ibize

Hledat